Masáže

Zaměřuji se především na masáže tuina 推拿 (tchuej-na). K nim mají blízko i další nabízené masážní techniky, které lze zařadit do čínské tradice, např.: baňkování, guasha 刮痧 (kva-ša) nebo reflexní masáž nohou zuliao 足療 (cu-liao). Nabízím také sportovní a regenerační masáže (skandinávská tradice). 

Čínská masáž je většinou bez olejů a přes látku (pokud si vyberete tento druh masáže, je dobré si s sebou vzít volné oblečení na převlečení). Skandinávská masáž je klasická se za studena lisovanými oleji.


Tuina

Tuina [:tchuejna:] je ojedinělý systém masáží rozvíjený po tisíciletí na území Číny. Čínské masáže tuina nabízí širokou škálu možností jak ovlivnit zdraví těla i ducha, obsahují jak manuální techniky na ovlivnění kloubů, svalů a šlach, tak jemné techniky na harmonizování a podpoření toku energie čchi v hlubších vrstvách těla a orgánů. V rámci masáží se využívají mimo jiné i znalosti akupunkturních bodů, jejich účinků a vlivu při správné stimulaci (zdroj: https://www.tcm.cz/o-tcm/co-je-to-tuina).

Tuina je velmi důležitým nástrojem tradiční čínské medicíny. Masážní techniky se provádí většinou přes oblečení, zatímco pacient sedí nebo leží na podložce. Masáž může být velmi efektivně využita při léčbě chronických onemocnění, a to nejen pohybového aparátu, ale i dlouhodobých problémů, jako je nespavost, gynekologická onemocnění, chronická únava, psychické problémy, bolesti hlavy a jiné. Velmi často se používá k odstranění problémů s krčními obratli, ramenních kloubů, zánětů, artritidě, tenisovém lokti, hypertenze, bolestivé menstruace, apod. (zdroj https://www.inspirita.cz/masaze/).

Z hlediska moderní medicíny lze u masáží uvést působení na:

  1. oběhový systém (zlepšování cirkulace krve a prokrvování mozku)
  2. respirační systém (zvyšování kapacity plic)
  3. trávicí systém (stimulace peristaltiky střev a zlepšení prokrvení v břišní dutině)
  4. endokrinní systém (stimulování produkce hormonů)
  5. imunitní systém (celková harmonizace funkcí orgánů)
  6. nervový systém (lehké techniky mají uklidňující účinek, silné naopak stimulační)
  7. pohybový aparát (uvolňování spazmů, zlepšení prokrvení a látkové výměny ve svalech, regenerace svalstva),
  8. zlepšení kvality a pružnosti kůže

(zdroj: https://andao.cz/filosofie/tuina/).

Tuina, kterou praktikuji při masážích, navazuje na tradici lékaře Wang Fuyina, jehož pokračovatelem je můj učitel Václav Lukeš (více na https://andao.cz/andao-institute/linie-a-odkaz/).

Masáže Tuina se velice dobře doplňují s cvičením Chi Kung a dalšími přístupy tradiční čínské medicíny.

Jan Dostalík, tel.: +420 604 775 589
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!